Ecobox

Ekologia i kwarantanna w jednym stali domu

Kwarantanna i ekologia w jednym stali domu
Lęk miesza się z wolą sprawczości. Widać to dobrze w narracji, jaką prowadzą obecnie media, ale też w zachowaniu obywateli. Na początku Polacy szturmem ruszyli do sklepów po zapasy, mając zapewne w głowie lęk przed nadejściem wyjątkowej sytuacji, jak właśnie pandemia, wojna czy inny kataklizm (niepotrzebne skreślić). Jak się później okazało, było to działanie na wyrost, gdyż sklepy na szczęście cały czas funkcjonują. Jeśli przygotujesz się do odpowiedzialnego robienia zakupów, zapewniam, że pozostaniesz eko.

Czy uważasz, że ekologia w czasie koronawirusa jest wyjątkowo trudna i niepraktyczna? Zagłębiając się w ten temat, doszłam do wniosku, że niekoniecznie musi tak być. Wystarczą dobre chęci i stosowanie metody małych kroków. Oczywiście, nasze bezpieczeństwo powinno być priorytetem w tej kwestii.

Kwarantanna i ekologia w jednym stali domu

Na pierwszy ogień idą – zakupy

Kasia z “Ograniczam się” zaleca (a ja jej wtóruję), aby przede wszystkim przejrzeć wszystko, co dotąd zakupiłeś. Rzeczy z krótszym terminem spożycia należy zjeść najpierw. Uchroni Cię to przed marnowaniem żywności. Zanim wybierzesz się ponownie do sklepu, sporządź listę zakupów. Ten pomysł nie tylko sprawi, że kupisz te najpotrzebniejsze rzeczy, ale też po prostu – zaoszczędzisz. Zakupy możesz nadal pakować do płóciennych worków, pamiętaj tylko o tym, aby potem je prać. Kolejny tip – nie sabotuj się faktem, że kupujesz produkty w plastikowym opakowaniu. Mimo niewątpliwych wad, ma ono tą zaletę, że jest pakowane sterylnie. Możesz też sprawdzać, jakiego typu jest plastik, w który zapakowana jest żywność. Fajnym wyjściem z sytuacji jest kupowanie produktów w puszkach czy szkle. Można je łatwo recyklingować, a opakowanie pozwala na ich dłuższe przechowywanie. W ten sposób ukoisz zmartwienia o braku jedzenia. Pamiętaj też o tym, aby spożywać co jakiś czas świeże, sezonowe jarzyny. Jest to bardzo ważne, aby czuć się dobrze, wzmacniać swój organizm i w konsekwencji uchronić przed Convid-19. Pakuj je w miarę możliwości do własnego worka, lecz przy ich wybieraniu zakładaj rękawiczki i upewnij się że ekspedient również je nosi. W domu możesz je zdezynfekować ciepłą wodą z mydłem.

Podobnie ma się sprawa z pieczywem tzn. – rękawiczki i własne opakowanie. Z uwagi na to, że Polacy lubią bardzo pieczywo i spożywają je w dużych ilościach, często może nas zaskoczyć, że w piekarni zabraknie dla nas chleba. Fajnym rozwiązaniem i przy okazji powrotem “do korzeni” jest pieczenie własnego chleba. Jest szkoła drożdży i szkoła zakwasu. Zakwas możemy zrobić sami. W internecie znajdziesz mnóstwo tekstów i tutoriali, jak takowy wykonać. Jeśli jednak dysponujesz kuchennym “święty gralem” tzn. drożdżami, to sprawa jest już łatwiejsza.

Kwarantanna i ekologia w jednym stali domu

Prewencja, prewencja i jeszcze raz…

W każdej aptece i co niektórych sklepach można dziś nabyć wszelkie środki czystości, potrzebne do zachowania odporności. Tak przynajmniej być powinno… Jeśli jednak nie chcesz kupować 50-ciu jednorazowych maseczek, możesz takowe wykonać sam. Zapewniam, że sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy np. obejrzeć tutorial z szycia. Mi udało się zrobić maseczki bez maszyny do szycia. Jeśli jednak czujesz, że Twoje umiejętności krawieckie pozostawiają dużo do życzenia to oto nadchodzi ratunek! Wiele osób rozszerza swoją działalność i tym samym domowy budżet, szyjąc maseczki na sprzedaż (często w duchu zero waste). Z wrocławski miejsc z tego typu ofertą polecam Zakwas Studio. Zajmują się oni ceramiką i krawiectwem z odzysku.

Kwarantanna i ekologia w jednym stali domu

Czego robić nie należy

Przede wszystkim nie kupuj wody na zapas, a już na pewno nie w plastikowych butelkach PET. Wodociągi zapewniają, że stosowane przez nich zabiegi oczyszczania wody niszczą koronawirusa i nie ma obaw, że w kranówce go znajdziemy.

Nie zapominaj, że problemy klimatyczne wcale nie wyciszyły się na czas epidemii! 

Oczywiście zdrowie ponad zero waste, ale nie ponad zdrowy rozsądek. Jak donosi Greenpeace: “Istnieje poważne ryzyko, że kraje dotknięte koronawirusem , gdy tylko pandemia osłabnie, szybko “odbiją sobie”emisję, stymulując brudne i wysokoemisyjne sektory gospodarki. Drugim poważnym zagrożeniem jest to, że media tak bardzo skupiają się na covid-19, że inne tematy zostają pominięte. Dotyczy to również klimatu. Rok 2020 miał być czasem poważnych zmian w sprawie zanieczyszczania klimatu.

Wszyscy cieszymy się, że delfiny wróciły do Wenecji, a zagrożone wyginięciem żółwie morskie złożyły jaja w miejscu zaludnionej niegdyś plaży. Pytanie tylko, co my z tą radością zrobimy? Bo jeżeli po chwili bezrefleksyjnie “lurkujemy fejsa” albo “przełączamy kanał”, to należy zacząć się bać… Czy w takiej sytuacji, nie okazuję się, że prawdziwym wirusem, toczącym Ziemię, jest człowiek? Wykorzystajmy ten czas na refleksję nad naszą kondycją. Zamiast chęci dominacji – wybierzmy solidarność w społeczeństwie, kreatywność jednostki dla dobra ogółu i przede wszystkim szacunek dla natury.

Władcy kosmosu

Dla zainteresowanych zmianami, polecam zapoznać się z tematem koronawirusa w walce z kapitalizmem. Świetnie w tej sprawie wypowiada się niejaki Krzysztof Gonciarz.

W filmie pada wiele wartościowych zdań, ale mi szczególnie utkwiło w pamięci to o tzn. śmieciarzach. Ich zajęcie nie cieszy się takim prestiżem, jak np. bycie piłkarzem ekstraklasy, ale przecież jest ono bardziej esencjonalne dla naszych czasów. Dlaczego więc panowie od recyklingu zarabiają znacznie mniej od takiego Cristiano Ronaldo? I przede wszystkim dlaczego tylko jeden procent społeczeństwa to ludzie bardzo zamożni, do tego stopnia, że jeden taki człowiek mógłby kupić dom wszystkim bezdomnym w Stanach Zjednoczonych, a i tak pozostałoby mu ⅔ jego majątku. Jaka jest kondycja moralna takich ludzi, skoro posiadają taką władzę, a jednak nie korzystają z tego, aby w znaczącym stopniu pomóc mniej zamożnym? Moim zdaniem powinniśmy poważnie zastanowić się, co należy zrobić, aby nie było na naszej planecie aż tak rażących nierówności społecznych. Bo gdy okazuję się, że posada prezydenta to nie tylko życie w luksusie i władza, ale przede wszystkim odpowiedzialność, nasi liderzy tracą grunt pod nogami.

Kwarantanna i ekologia w jednym stali domu

Nie jestesmy tu sami!

“Nowoczesna fantazja o pełnej dominacji nad naturą, zwłaszcza w jej najmniej przyjemnej odsłonie, jako źródła zagrożeń dla zdrowia, nie spełniła się. Modernizacja i postęp nie zawiesiły ewolucji biologicznej, przeciwnie, presja człowieka na środowisko jest źródłem dodatkowej presji ewolucyjnej. Efektem są m.in. nowe patogeny. Na własne życzenie pozbawiamy się sprzymierzeńca w walce z nimi. Jest nim oczywiście także natura ze swą różnorodnością biologiczną. Blisko 70 proc. leków, włącznie z tymi stosowanymi w terapiach przeciwnowotworowych, wywodzi się z substancji naturalnych. 4 mld ludzi ma dostęp praktycznie tylko do naturalnych substancji leczniczych.” Edwin Bendyk dla “Polityki”

Apokalipsa według…

Kwarantanna i ekologia w jednym stali domu

Czego by nie mówić, o człowieku, jest on przecież ciągle człowiekiem. Co to oznacza dla Ciebie, dla mnie, dla Nas? Jesteśmy w tym razem i tylko razem z tego wyjdziemy. “Ludzi dobrej woli jest więcej” to nie tylko wytarty bon mot. Widzimy człowieka i odzyskujemy wiarę w niego, od najbardziej prozaicznych sytuacji, po te wzniosłe. Pomagasz seniorowi robić zakupy? Szyjesz maseczki dla szpitali? Stoisz za kasą w sklepie? A może dyżurujesz w szpitalu?

Jesteś bohaterem. Po prostu.

Powiązane artykuły

Eko dom, Ty i 5 sposobów na zmniejszenie chemii wokół

Sam & Sara

Zero Waste w wersji Smart i życie bez resztek

Sam & Sara

Dom pasywny – ekonomia i ekologia w jednym stali domu

Sam & Sara

Dodaj komentarz