Ecobox

Odnawialne źródła energii – jak je wytworzyć?

Odnawialne źródła energii - jak je wytworzyć?
Zmniejszenie opłat za media i ochrona środowiska — to dwa najważniejsze powody, dla których warto postawić na ekologiczne domy. Polska w tym sektorze ma ciągłe zaległości. Nie wiemy, czy wiesz, ale nasze prawo budowlane jest niedostosowane, co sprawia, że jako jedyne blokuje projekty oparte na wykorzystaniu nowych technologii. Zdajemy sobie sprawę z tego, że koszty przekształcenia domu tradycyjnego na ekologiczny mogą przerastać Twoje możliwości, ale naszym zdaniem warto zgłębić wiedzę na ten temat i zmienić swoje przyzwyczajenia. Wszystko zaczyna się od dobrych nawyków, które wprowadzili już u siebie nasi zagraniczni sąsiedzi.

Odnawialne źródła energii są naszym tu i teraz. Abyś mógł mówić o sobie, że jesteś eko, powinieneś przede wszystkim zaprzestać marnowania surowców. Obojętnie czy jest to prąd, czy pożywienie. Wszystko wyczerpuje się i nawet jak zasoby są wystarczające dla nas, musimy zostawić coś także dla potomnych. Z myślą o przyszłych pokoleniach o planetę trzeba dbać, ponieważ jest ona globalną wioską i wielką jabłonią. Ta troska jest bardzo ważna, dlatego, że energia odnawialna (OZE) zaspokaja 8,5% światowego zapotrzebowania energetycznego, a także zapewnia nam spore oszczędności. Można ją pozyskać na wiele sposobów:

Odnawialne źródła energii - jak je wytworzyć?

Energia słoneczna

Do jej wytwarzania służą kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, które są w stanie pokryć 70% zapotrzebowania energetycznego małego domku jednorodzinnego, potrzebnego do podgrzania wody w skali roku. Tego typu rozwiązania można stosować nie tylko na dachach budynków, lecz także na specjalnych stelażach rozmieszczonych na terenach o dużym nasłonecznieniu.

Energia wiatrowa

Prędkość wiatru w Polsce pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne pięcioosobowej rodziny. Te dane pokazują, jak pożyteczna jest energia wiatrowa, która w Polsce nie jest jeszcze tak powszechna. Przyczyn tego stanu należy szukać w skomplikowanych i niedostosowanych przepisach prawa budowlanego. Aby korzystać z dobrodziejstw wiatru, należy zainstalować turbiny wiatrowe na fermach wiatrowych lub małych elektrowniach.

Odnawialne źródła energii - jak je wytworzyć?

Energia geotermalna

Innymi słowy jest to energia cieplna wywodząca się z naturalnego rozpadu pierwiastków promieniotwórczych we wnętrzu Ziemi. Ekologiczne źródła ciepła występują w przyrodzie. Wytwarzanie energii geotermalnej polega na odbieraniu ciepła z gruntu, który ma przeważnie jednakową temperaturę. Pompy ciepła przetwarzające tak powstałą energię, potrzebują kolektorów oraz sond gruntowych na odpowiedniej głębokości. 

Biomasa

Stanowi ona wykorzystanie produktów pochodzenia rolniczego, leśnego, a także pozostałości po przetwórstwie drewna. Wszystkie te surowce są spalane w specjalnych kotłach, a spalanie biomasy należy do spalania wysokoefektywnego. Mimo, że ekologiczne paliwo nie jest darmowe jak energia wiatrowa czy słoneczna, koszt jej nabycia jest o wiele mniejszy niż koszt nabycia węgla czy koksu. 

Odnawialne źródła energii - jak je wytworzyć?

Połączenie kilku rozwiązań pozyskania energii, da nam dom samowystarczalny energetycznie, działający jak “perpetum mobile”. Oznacza to, że będzie w stanie wytworzyć nie tylko ilość mocy jaką potrzebujemy, ale dać nam nadwyżkę, za którą dostaniemy zwrot pieniędzy z elektrowni. Dla przykładu łącząc ze sobą panele fotowoltaiczne i fermy wiatrowe uzyskamy doskonałe uzupełnienie. Energię słoneczną pobierzemy w miesiącach ciepłych, a wiatrową w zimnych. W tym wypadku będziemy korzystać z naturalnej energii przez cały rok, niezależnie czy jest to lato, czy zima. 

Warto stawiać na ekologię i odnawialne źródła energii, bo każdy nawyk trzeba kiedyś zakorzenić!

Powiązane artykuły

Growbox w wersji smart – po pierwsze, oświetlenie

Sam & Sara

Eko dom, Ty i 5 sposobów na zmniejszenie chemii wokół

Sam & Sara

Potęga Cannabis czyli konopia siewna i jej 10 zastosowań!

Sam & Sara

Dodaj komentarz