Smart home

Otwieranie drzwi w wersji Smart. A gdyby tak…

Otwieranie drzwi w wersji Smart. A gdyby tak...
Zgubione klucze do drzwi to problem, który przytrafił się niemal każdemu z nas. By zapobiegać tego typu incydentom wcale nie trzeba wymyślać nowych sposób na swoje roztargnienie. Inteligentne technologie dają odpowiedź na współczesne problemy także w tym wypadku. Pozwalają one zastąpić klucze smartfonem, który i tak zawsze nosimy przy sobie. Dodatkowo drzwi można otworzyć za pomocą loginu lub hasła, gdyby okazało się, że telefonu nie mamy przy sobie.

Otwieranie drzwi nigdy nie było tak proste jak dziś. Jeśli twoje drzwi wejściowe są zaopatrzone w system elektrycznego otwierania, możesz dołączyć do niego sterownik, który pozwoli obsługiwać drzwi z każdego miejsca na świecie. Możesz również zainstalować inteligentną wkładkę oraz nowy zamek, jednak koszty w tym wypadku są znacznie większe. 

Otwieranie drzwi w wersji Smart. A gdyby tak...

Z pewnością zaletą inteligentnego zamka, jest możliwość instalacji go bez konieczności wymiany drzwi na nowe. Do tego, użytkowanie po chwili przyzwyczajenia okazuje się komfortowe i intuicyjne.

Co oferują producenci?

Swego czasu Klawiter oceniał Sezam, czyli elektryczny zamek zintegrowany z apką. Gadżet sam w sobie spełniał wymagania testera, jednak jego cena w wysokości 600 zł może okazać dla większości zbyt wygórowana.

Nieco tańszy, bo warty 432,52 zł jest inteligentny zamek Xiaomi Mia Sherlock s2. Ma on opcję instalacji do drzwi prawo i lewoskrzydłowych. Jeśli chodzi o wygląd, produktowi nadano formę skośnej nakładki na zamek w kolorze czarnym. Jej tańszym odpowiednikiem jest Xiaomi Vima Smart Lock.

Swój model inteligentnego zamka wykonała także firma Apple. Nazywa się on Danalock V3 HomeKit i jest kolejnym zamkiem bezprzewodowym, z tym, że sterowanym przez system IOS i zautymatomatyzowany z produktami Apple Home Kit. Cena produktu to 1049 zł.

Jeśli jesteś posiadaczem rygli elektrycznych,  elektrozaczepów, czy zwór bezpieczeństwa przeznaczony do kontroli dostępu; możesz zastosować sterownik DoorBox firmy BleBox.To miniaturowe urządzenie jest aktualnie najtańsze spośród przedstawionych rozwiązań. Koszt zakup DoorBox’a to 199,00 zł.

Modeli jest znacznie więcej i nie sposób wymienić ich wszystkich.

Otwieranie drzwi w wersji Smart. A gdyby tak...

Co z ochroną danych?

Inteligentne zamki to poza wygodą również bezpieczeństwo. Wbrew powszechnym opiniom włamanie się do domu przez złodzieja wcale nie jest proste, bo zabezpieczenia czołowych producentów oprogramowania są ciągle aktualizowane i poprawiane pod kątem błędów. Oczywiście nie ma systemu nie do sforsowania, ale czy istnieje zamek, do którego nie da się włamać? Odpowiednia ochrona danych, skomplikowane hasła i odrobina ostrożności wystarczą, by zminimalizować ryzyko do minimum. 

Nie zapominajmy, że klasyczny zamek nie da nam komunikatu zwrotnego o otwarciu drzwi. Dzięki inteligentnej technologii możemy sprawdzić kiedy drzwi zostaną otwarte. To pozwoli w razie problemów wezwać policję i uruchomić systemy alarmowe.

Otwieranie drzwi w wersji Smart. A gdyby tak...

Jak podłączyć inteligentny zamek?

Większość modeli zamków opisanych wyżej posiada na tyle łatwy montaż, że nie potrzeba do niego narzędzi. W przypadku nakładek najczęściej należy ściągnąć ochronną taśmę i przymocować urządzenie do zamka. Jeśli zdecydujesz na zakup całego zamka, trzeba będzie wysilić się nieco bardziej i wziąć w ręce śrubokręt oraz wiertarkę. Gdy zdecydujesz się na sterownik niezbędne będzie rozkręcenie elektrycznego zamka i wbudowania modułu wewnątrz. Na szczęście czytelna instrukcja i schemat dołączony do zestawu pozwalają w łatwy sposób podłączyć obwody i cieszyć się funkcjonalnością sterownika. 

Przy doborze odpowiedniego smart zamka, warto stawiać na sprawdzone firmy, które nie zawiodą pod względem bezpieczeństwa i awaryjności. Warto także patrzeć w przyszłość i przemyśleć integracje urządzenia z innymi produktami inteligentnego domu, tak, by wszystko mogło ze sobą współgrać. Dobrze funkcjonujące środowisko to klucz do sukcesu w budowaniu smart home. A oto przecież chodzi.

Od tej pory noś ze sobą telefon, portfel i …to wszystko. 

Powiązane artykuły

Inteligentne chłodzenie pomieszczeń? Teraz tak

Sam & Sara

Dom pasywny – ekonomia i ekologia w jednym stali domu

Sam & Sara

Domy energooszczędne – co powinieneś wiedzieć?

Sam & Sara

Dodaj komentarz