Wnętrza

Styl klasyczny – sprawdzone oblicze wnętrza

Styl klasyczny - sprawdzone oblicze wnętrza
Urządzając swoją idyllę warto być rewolucyjnym, ale czasem także konserwatywnym. Pierwsza cecha to balans z ryzykiem, druga natomiast grozi stworzeniem czegoś zbyt nużącego. Należy to wypośrodkować. W stylu klasycznym to właśnie trzymanie się utartych schematów pozwala nam zapewnić pomieszczeniom wygląd harmonijny i spójny, w którym poczujemy się komfortowo. Pamiętajmy, że klasyka jest uniwersalna, a moda chwilowa. Dlatego warto na nią postawić.

Styl klasyczny to przede wszystkim prostota. Ostatnimi czasy Polacy oszaleli na punkcie stylu skandynawskiego obfitującego w szarości. Dziś widuje się go znacznie mniej. Bardziej odważni wybierają Art Deco, a nowocześni proste formy. O ile Minimalizm to chłodny powiew, o tyle styl klasyczny możemy porównać do ciepłej bryzy. Przytulne wnętrza tworzą naturalne materiały, ciepłe barwy, którym nie brak szyku i elegancji. Polecamy ten styl osobom ceniącym sprawdzone rozwiązania i prostotę. Zapewne zastanawiasz się, czym właściwie jest klasyka.

Styl klasyczny - sprawdzone oblicze wnętrza

Prosta recepta

Wielu ludzi kojarzy styl klasyczny z muzeum. To błąd. Klasycznie urządzone pomieszczenia mogą być ciekawe i interesujące. Przy doborze farb do ścian i barwy mebli należy postawić na odcienie brązu, beżu, kremowych kolorów oraz bieli i szarości. Dodajmy do tego niebieskie, turkusowe i zielone tkaniny. Do tego domieszkę złota i srebra. Jeśli chodzi o materiały dorzućmy do mieszanki szlachetne gatunki drewna, perskie dywany, skórę. Z kolei wzory powinny być nieskomplikowane i nierzucające się w oczy. Najczesciej przypominaja one fasady budynków i są równie eleganckie, co meble w prostych formach. Gdy wszystko połączymy w jedna całość, nasze wnętrze będzie w pełni klasyczne, jak dawniej.

Styl klasyczny - sprawdzone oblicze wnętrza

Rys historyczny

Styl klasyczny nawiązuje do minionych epok, począwszy od starożytności po czasy współczesne. Jak wskazuje nazwa wywodzi się on z XVIII wiecznego klasycyzmu, a w Polsce popularność zdobył za czasów szlacheckich dworków. Stanowi on odwołanie do kanonów znanych z Grecji i Rzymu. W architekurze możemy ten styl uplasować pomiędzy rokoko, a historyzmem.

Kiedyś, a dziś

Czasy powstania stylu były odległe, jednak wymogi obecnego życia wymuszają wprowadzenie w nim pewnych zmian. Do wnętrz trzeba włączyć nowoczesny sprzęt, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Pod strzechą coraz częściej montujemy inteligentne technologie, które śmiało możemy ukryć, wybierając niewielkie sterowniki i czujniki (zerknij tutaj). Nawet wobec dużych telewizorów i sprzętu audio, klasyczny styl może tworzyć unikalną kompozycję, która będzie ze sobą współgrała w harmonii.  

Styl klasyczny - sprawdzone oblicze wnętrza

Subtelna elegancja

To, że dodatki nie rzucają się w oczy, nie znaczy, że ich nie ma. Tutaj dużą rolę odgrywa sufit. Często jest on przyozdobiony sztukaterią w postaci listew, rozet lub gzymsów. Gipsowe formy cechuje między innymi niepowtarzalność wzorów. Dodatki tu zawarte są wkomponowane w aranżację, tworząc gustowny dodatek, a nie motyw przewodni. Przestrzeń na ścianach wyznaczają ramy, które często nawiązują do klasycystycznych kolumn. Każdy dodatek musi być dobrany ze smakiem.

Już wiesz jak rozpoznać styl klasyczny? A może inna aranżacja zainspiruje cię do zmian. Koniecznie daj znać w komentarzu.

Powiązane artykuły

Wnętrza – trendy i inne w 2019

Sam & Sara

Wnętrza i 5 podstawowych błędów w ich urządzaniu

Sam & Sara

Akustyka wnętrza czyli Twoje ABC dźwięku

Sam & Sara

Dodaj komentarz