Ecobox

Growbox w wersji smart – po pierwsze, oświetlenie

Growbox w wersji smart - po pierwsze oświetlenie
Hodowanie roślin wymaga dbałości o wiele szczegółów. To właśnie od detali zależny jest sukces naszej uprawy, bo tylko należyte dbanie o rośliny, może zapewnić nam okazałe plony. Równie ważne co woda jest światło, o którym opowiemy w tym artykule. Jeśli planujesz zakup growbox’a lub już go posiadasz, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Growbox to nic innego jak szafa, namiot lub miniaturowa szklarnia do uprawy roślin. Jego zaletą jest zapewnienie optymalnych warunków w ciągu całego roku oraz dostęp do wszelkich dobrodziejstw natury przez cały sezon. Do tego nie wymaga takiej wiedzy i umiejętności jak uprawianie ogródka. Minusem jest zwiększony pobór energii wytwarzanej nieustannie. Ma to przełożenie na wysokość rachunków za prąd. Za to cena samego growbox’a to koszt sięgający około kilkuset złotych. Najtańsze zakupimy już za ponad 100 zł, więc relatywnie tanio. Bardziej zaawansowane (a więc i droższe) modele posiadają możliwość ustawienia wszelkich parametrów w sposób optymalny, co wspomaga rozwój roślin i znacznie przyspiesza cały proces kwitnięcia. 

O metodzie uprawy roślin wspominaliśmy także już wcześniej (Potęga Cannabis). Zahaczyliśmy także o tematykę inteligentnych doniczek, apropo artykułu o 5 nietypowych gadżetach. Tym razem zajmiemy się uprawą roślin pod kątem dostarczenia jej odpowiedniej ilości światła.

Growbox w wersji smart - po pierwsze oświetlenie
Jak w smart sposób obsłużyć oświetlenie domu Twoich roślin? Zaglądnij tutaj i przekonaj się jakie to proste.

Podstawowe terminy

Najbardziej popularne są lampy sodowe, czyli HPS i metalohalogenkowe, czyli MH. Do kwitnięcia roślin zdecydowanie lepiej nadają się lampy HPS, a do stymulowania wzrostu MH. Ich zalety to duża moc i możliwość oświetlenia sporej powierzchni. 

Warto wybrać także lampy CFL, czyli świetlówki kompaktowe. Są one tanie i łatwe w montażu, ale nie oświetlają rośliny w sposób wystarczająco dobry, dlatego zalecamy je początkującym. Tak samo jak w żarówkach do oświetlania pomieszczeń możemy dobrać odpowiednią moc, w zależności od potrzeb. Na rynku dostępne są wartości 70, 100, 150, 250, 400, 600 i 1000W.

Popularne są także żarówki ledowe. Ten typ oświetlenia posłuży doskonale zarówno do domowej uprawy, jak i w pełni profesjonalnej szklarni. Mimo wyższego poboru mocy, żarówki ledowe są łatwe w użyciu, bo nie potrzebują do działania zasilaczy i odbłyśników, a na dodatek są kompaktowe. Na rynku dostępne są także żarówki energooszczędne, co znacznie obniży opłaty za pobór prądu. Dodatkowo są one bezpieczne w użyciu i najpewniejsze ze wszystkich rodzajów oświetlenia.

Growbox w wersji smart - po pierwsze oświetlenie

Reasumując

Jeśli chcesz zająć się hodowlą roślin, to stawiając pierwsze kroki zacznij od CFL, HPS i MH. W momencie, gdy wiedza wzrośnie, znacznie lepiej będzie zainstalować ledy. Oczywiście jeśli dysponujesz większą sumą pieniędzy możesz zacząć od ledów, jednak stopniowe ulepszanie swojego sprzętu wydaje się najbardziej rozsądne. Co Ty na to, aby Growbox i hodowla roślin stały się Twoim nowym zajmującym hobby?

Zachęcamy również do lektury na MaxGrowShop. Miłej uprawy (;

Powiązane artykuły

Dom pasywny – ekonomia i ekologia w jednym stali domu

Sam & Sara

Jakość powietrza. Sprawdź czy pora na zdrowy spacer

Sam & Sara

Płyn do dezynfekcji rąk w wersji Smart — zrób to sam

Sam & Sara

Dodaj komentarz