Wnętrza

Wnętrza i 5 podstawowych błędów w ich urządzaniu

Wnętrza i 5 podstawowych błędów w ich urządzaniu
Każda aranżacja ma swoje mankamenty, zwłaszcza, jeśli została wykonana ręką amatora. Ułożenie rzeczy w idealnym porządku wymaga od nas nie tylko zmysłu artystycznego, ale i praktycznego. Okazuje się, że te dwie cechy rzadko idą w parze i szala przeważa zazwyczaj na którąś stronę. By przekuć własny potencjał w sukces, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów.

Urządzenie wnętrza to nie bajka, aczkolwiek błędy da się naprawić, zminimalizować ich skutki lub uniknąć. Polecamy ostatni ze sposobów, ponieważ to właśnie omijanie problemów zaoszczędzi nam nerwów, stresu i pieniędzy, a przecież tego właśnie oczekujemy przy zmianie infrastruktury pomieszczeń. Ten artykuł jest również dla osób, które nie remontują domu, a chcą wychwycić potknięcia we własnym projekcie. Być może i oni dorosną do zmian.

 Zatem zaczynamy!

Wnętrza i 5 podstawowych błędów w ich urządzaniu

1. Pomieszczenia na pokaz

Ten błąd najczęściej tyczy się kuchni. Mała funkcjonalność pomieszczeń znacznie ogranicza ich komfort użytkowania. Nie zapominajmy, że mamy do czynienia z przestrzenią mieszkalną, a nie wystawą w muzeum. By ergonomia była na wysokim poziomie konsekwentnie przeanalizuj własne potrzeby i postaw funkcję ponad formą. Łatwo stworzyć piękną kuchnię, w której będzie panowała dezorganizacja pracy. To samo tyczy się innych pomieszczeń. Unikaj więc nielogicznych ustawień sprzętów i dąż do tego, by skracać sobie drogę poruszania podczas wykonywania codziennych czynności. Niech żyje wygoda!

Wnętrza i 5 podstawowych błędów w ich urządzaniu

2. Więcej znaczy mniej

Meblościanki towarzyszą nam coraz rzadziej. Mimo tego często spotykamy na swojej drodze wnętrza, które są zwyczajnie… zagracone. Kumulowanie mebli, urządzeń elektrycznych i pamiątek może być przytłaczające. Zbieractwo nie jest dobrą cechą dla Twojego wnętrza. Nie warto popadać także w absolutnym minimalizm, który zabiera mieszkaniom duszę i przytulny charakter. Nagromadzenie przedmiotów utrudnia też sprzątanie i tworzy dodatkowe powierzchnie do zbierania się kurzu. Zmyślnie wykonana szafa przesuwna z pewnością pomoże w organizacji twoich przedmiotów (również tych najbardziej sentymentalnych).

Wnętrza i 5 podstawowych błędów w ich urządzaniu

3. Kopiowanie trendów

Ofiary mody coraz częściej pokazują się na ulicach. Jak się okazuje istnieją, także w branży wnętrzarskiej. Nie zrozum nas źle. Nie ma nic złego w inspiracji nowinkami z dziedziny aranżacji przestrzeni, a wręcz jest to wskazany kierunek podczas tworzenia wnętrz. Grunt to zdrowy rozsądek, bo ślepe powielanie schematów prowadzi tylko i wyłącznie do zagubienia swojego stylu. Każdy dobry projekt ma przecież cechy będące swego rodzaju wyróżnikami. Wnętrza z katalogów nie istnieją naprawdę. Ciężko przekuć marketingową wizję w realny plan, dlatego twórz wszystko po swojemu.

Akustyka wnętrza czyli Twoje ABC dźwięku

4. Zbyt wiele styli

Wnętrza łączące ze sobą wiele elementów mogą przysporzyć kłopotów nawet fachowcom. Z tego względu trzymaj się jednej, wybranej konwencji. Pamiętaj, że pomieszczenia w różnych stylach nie dadzą wcale urozmaicenia, a stworzą efekt chaosu. Styl Vintage, Art deco, Pałacowy, Industrialny czy Skandynawski – wybierz swój motyw przewodni i kieruj się konsekwencją. Czar pryśnie, jeśli niepasujące elementy przejmą kontrolę nad projektem, dlatego nie warto iść na kompromisy. Gdy wybierasz styl retro, urządzenia nowoczesne mogą popsuć całą koncepcje. Musisz więc tworzyć spójny projekt, ale bez obaw – nawet domową automatykę można tu sprytnie ukryć (zerknij tutaj).

Wnętrza i 5 podstawowych błędów w ich urządzaniu

5. Niewłaściwe kolory

Barwy ścian i mebli muszą współgrać ze światłem naturalnym i sztucznym. By wszystko tworzyło jednolitą kompozycję musisz brać pod uwagę wszystkie aspekty. Podstawowym błędem jest dobór zbyt ciemnych farb do malowania małych pomieszczeń. Kolejna nieprawidłowość to dobór mebli pod kolor ścian. Z logicznego punktu widzenia malowanie ścian jest tańsze niż wybór nowych mebli jeśli okaże się, że nie będą już pasować. Wybieraj kolory przytulne z pewną dozą odwagi. Będąc zbyt ostrożnym w łatwy sposób stworzysz wnętrze zbyt nudne i mdłe.

To tyle, jeśli chodzi o popularne wnętrzarskie błędy. Dowiedz się więcej odnośnie aranżacji pomieszczeń i przeczytaj nasz poradnik (link do artykułu). Być może zainspirujemy cię do zmian, natchniemy świeżymi pomysłami i skierujemy na odpowiednie tory. Grunt to wyobraźnia, która w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem i odwagą da upragniony efekt. 

Zatem do dzieła!

Powiązane artykuły

Praca w domu. Jak przygotować do niej wnętrze?

Sam & Sara

Urządzanie wnętrz. Top 5 rad, które warto mieć pod ręką

Sam & Sara

Loft w przestrzeni. 5 sposobów na loftowe wnętrze

Sam & Sara

Dodaj komentarz