Wnętrza

Akustyka wnętrza czyli Twoje ABC dźwięku

Akustyka wnętrza czyli Twoje ABC dźwięku
Złożony problem udźwiękowienia pomieszczeń, to problem często bagatelizowany, aczkolwiek poważny. Zastanówmy się więc jakie  wnętrze jest przyjazne domownikom? Czy aspekty akustyczne są normowane prawnie? Czy do adaptacji pomieszczenia potrzeba profesjonalnej firmy? Co należy wiedzieć i zrobić, by wszystko zagrało?

Akustyka to nie tylko słyszalność poszczególnych dźwięków, to także ich jakość wpływająca na komfort naszego życia. Cisza to zły znak w eterze, sprzyja natomiast stanom relaksu i odprężenia w czterech ścianach. Inaczej jest z gwarem, który powoduje w nas agresję i rozdrażnienie. Natężenie dźwięków do 60 dB w długim okresie spowalnia naszą reakcję, wywołując napięcie i zmęczenie fizyczne, a przecież taką częstotliwość mogą osiągnąć nawet codzienne rozmowy. Celem wszelkich działań akustyków jest więc dbałość o dobre samopoczucie ludzi, przebywających w pomieszczeniu poprzez obniżenie poziomu głośności otoczenia jak i wszystkiego wewnątrz.

Ideały nie istnieją?

Komora bezechowa obnażyła prawdę – ludzie nie wytrzymają w absolutnej ciszy dłużej niż 45 minut. Wszystko przez to, że do szału doprowadzają ich odgłosy własnych wnętrzności. Inaczej jest w domu lub mieszkaniu, gdzie ciszy zupełnej nie da się uzyskać. Idealnie wygłuszone pomieszczenie to takie z niskim poziomem ciszy, ale nigdy z ciszą absolutną. Dzisiejsze rozwiązania w dziedzinie akustyki pozwalają osiągnąć komfort dźwiękowy bliski idealnemu, przy wyłączeniu wszelkich odgłosów z zewnątrz.

W świetle przepisów

Od 2018 roku prawo mieszkaniowe zostało znowelizowane pod kątem izolacyjności akustycznej pomiędzy pomieszczeniami. Jeśli rozumiemy normalną mowę naszych sąsiadów z mieszkania obok, oznacza to, że budynek został źle zaprojektowany. W takiej sytuacji zawsze warto ubiegać się o gwarancję i składać roszczenia do poprawy tej usterki. 

Akustyka wnętrza czyli Twoje ABC dźwięku

Czy zdać się na ekspertów?

Fachowe firmy z pewnością doradzą najlepiej. Ich koszt jest natomiast relatywnie wysoki, więc jeśli problem nie jest zbyt poważny, najlepiej spróbować poszukać rozwiązań na własną rękę lub udać iść do źródła. Jeśli hałas powoduje sąsiad grający na fortepianie najlepiej poleć mu wybór innego miejsca. Jeśli chcesz, by w twoim pokoju było ciszej, samemu zainstaluj panele akustyczne z gąbki. Po przeczytaniu kilku poradników sobie z tym poradzisz. Zwróć się o pomoc do fachowców dopiero jeśli wszystkie inne środki zawiodą.

Podstawowe pojęcia

Zwróć uwagę, że gdy jesteś w domu gościem, czasem nie możesz rozpoznać treści zlepku wyrazów. To nie kwestia dykcji rozmówców, zbyt duże odbicia wydłużyły czas pogłosu, a nakładanie się fali dźwięku spowodowało hałas. Niekiedy też słyszysz dźwięki z zewnątrz lub rozmowy sąsiadów, zupełnie jakby byli obok Ciebie. To szczególnie częsty problem w starym budownictwie, który wynika z błędnego projektu.

Dwa przypadki opisane powyżej mają odmienną przyczynę, w której zrozumieniu pomoże podstawowa wiedza. Opisują je dwa pojęcia:

Dźwiękochłonność – pochłanianie dźwięku w pomieszczeniu. Określenie to opisuje likwidację lub zminimalizowanie efektu pogłosu i dotyczy jednej przestrzeni ograniczonej ścianami. Stanowi ono poprawę parametrów akustycznych naszego lokum.

Dźwiękoizolacyjność – czyli przenoszenie dźwięku pomiędzy pomieszczeniami. Akustycy dbają, by ściany zatrzymywały maksymalną ilość decybeli, przez co każde z pomieszczeń będzie wytłumione – odizolowane od dźwięków z zewnątrz.

Czy jest na to sposób?

Na kwestię akustyki warto zwrócić uwagę na etapie kupna lub budowy domu. Zbyt często potencjalni mieszkańcy są zbyt zajęci oceną walorów wizualnych, by zwrócić uwagę na problem złego udźwiękowienia. Czasem też usterki są niewidoczne na “pierwsze przyłożenie ucha” i potrzeba miesięcy, by defekt wyszedł na jaw. 

Akustyka wnętrza czyli Twoje ABC dźwięku

Jeśli problem już istnieje, warto zgłosić się do właściciela obiektu lub firmy akustycznej, jeśli to konieczne. Grunt to domagać się swoich praw i egzekwowanie należności za posiadane straty. Często stosowanym rozwiązaniem jest postawienie dodatkowej ściany z akustycznej gąbki i kartongipsu. Zmniejsza ona pomieszczenie o 5 cm, jednak efekt rekompensuje tę wadę.

Pamiętajmy o jednym – rodzinny dom musi być ciepły i przytulny, a nie ma lepszego sposobu na uzyskanie tych rzeczy niż zadbanie o wysoką jakość akustyki pomieszczeń. Zobaczysz jak to przełoży się na Twoje relacje i samopoczucie. Czy to nie brzmi pięknie?

Więcej o tym, jak poprawić akustykę wnętrz przeczytasz w Ekspercie Budowlanym.

Powiązane artykuły

Światło LED. Dlaczego właściwie warto mieć LED’y?

Sam & Sara

Styl klasyczny – sprawdzone oblicze wnętrza

Sam & Sara

Wnętrza i 5 podstawowych błędów w ich urządzaniu

Sam & Sara

Dodaj komentarz