Smart home

Inteligentny dom – 5 aspektów, na co zwrócić uwagę

Inteligentny dom - 5 aspektów na co zwrócić uwagę
Ilość inteligentnego sprzętu wciąż rośnie. Jak grzybów po deszczu, przybywa coraz to nowszych rozwiązań, a koszt nabycia “mądrego” asortymentu waha się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rozstrzał cenowy uwidacznia jak rozmaity jest ten rynek. By się w nim nie zagubić, koniecznie przeczytaj nasz poradnik i kupuj inteligentnie.

Planując swój Inteligentny dom wybierasz rozwiązania na lata. Pamiętaj, że system ma odpowiadać Twoim indywidualnym wymaganiom, bo jak wiadomo uniwersalne pomysły najczęściej się nie sprawdzają. Różne typy domów potrzebują różnych rozwiązań. Inaczej podchodzimy przecież do dużego metrażu, a inaczej do mieszkania w bloku lub biura firmy. Innymi uwarunkowaniami jest budżet i stopień zaawansowania systemu jaki chcemy nabyć. Ważne więc, byś zwrócił uwagę na:

1. Sposób podłączenia

Obecnie na rynku dostępne są systemy z przewodami i bez. Okablowanie wymaga od nas większego wkładu pracy – instalację zakłada się przed położeniem tynku na ściany. Jeśli właśnie masz w planach budowę domu, możesz zacząć montaż systemu Smart home z przewodami, dokładnie planując wszystko na starcie. 

My, polecamy jednak użycie bezprzewodowych rozwiązań korzystających z sieci WiFi, Bluetooth low energy oraz micro WiFi. Obsłużysz je telefonem, tabletem lub komputerem, również za pomocą asystenta Google lub czujników głosowych. Ich zaletą jest modularny charakter, pozwalający łączyć ze sobą kompatybilne sterowniki w jedną całość. To tak, jakby tworzyć Inteligentny dom z klocków lego.

2. Funkcjonalność

Jakie wartości będą dla ciebie nadrzędne? Bezpieczeństwo czy wygoda? A może możliwość kontroli wszystkiego w każdym miejscu z dostępem do Internetu. Zastanów się. 

Chcesz postawić na zaawansowane systemy alarmowe chroniące dobytek twojego życia? A może bardziej oddać się relaksowi oszczędzając swój cenny czas, gdy wszystko “dzieje się samo”. Oczywiście systemy można połączyć w niezależną machinę, jednak na początku radzimy wybierać tańsze rozwiązania, by samemu wyrobić sobie zdanie o smart produktach. 

3. Stabilność

Inteligentny dom - 5 aspektów na co zwrócić uwagę

W kwestii sprawnego działania, przewagę mają systemy z przewodami. Mają one dedykowaną instalację, a ich awaria byłaby znacznie trudniejsza do naprawy, niż w przypadku sterowników bezprzewodowych. Ważniejsze od tego czy system ma kabel czy też nie, jest jego jakość. 

By zbadać sprawę, przeczytaj opinie klientów na temat producenta, zobacz filmy na YouTube z produktem oraz dowiedz się więcej na temat aplikacji mobilnej. Niektóre z systemów są podatne na ataki hakerów, natomiast coraz nowsze aktualizacje skutecznie im przeciwdziałają, dając tym samym bezpieczeństwo.

4. Wygląd

To, co dla niektórych będzie tylko dodatkiem, dla innych ma ogromne znaczenie. Urządzenia dedykowane Smart home mają różne gabaryty, a ich instalacja może zmienić na dobre plany Twojej aranżacji wnętrza – na korzyść lub niekorzyść. 

Na szczęście na rynku istnieją moduły możliwe do wbudowania w płytę meblową (dostępne tutaj). Inne są gotowe do zamontowania w dowolnym miejscu (zerknij na bezprzewodowy InBox), a jeszcze inne na tyle małe, że zmieszczą się do gniazdka (np. SwitchBox)

Warto kupić sprzęt, który nie zmieni infrastruktury pomieszczenia, chyba, że twój dom jest nowoczesny, a instalacje mogą dopełnić całą aranżację o ducha innowacji.

5. Montaż

To podstawowy aspekt dla każdego posiadacza i potencjalnego klienta segmentu Smart home. Warto wybrać urządzenia, które z pomocą instrukcji można zainstalować samodzielnie, oszczędzając przy tym pieniądze. Montaż samych sterowników i czujników obędzie się bez udziału wyspecjalizowanej ekipy, chyba, że skorzystasz z rozwiązań posiadających przewody i dedykowane oprogramowanie.

Niezależne moduły mają też inne zalety. Z wielu sterowników możesz także zrobić własny produkt, dodając go do gotowych elementów. Ich zastosowanie jest znacznie szersze niż umiejscowionego na stałe sprzętu z pełnym okablowaniem.

Czy rozwialiśmy wszystkie twoje wątpliwości? Inteligentny dom leży w zasięgu ręki, a jeśli masz jakieś pytania, napisz do nas na adres [email protected] lub zostaw wiadomość w komentarzu.

Powiązane artykuły

Domy energooszczędne – co powinieneś wiedzieć?

Sam & Sara

Poddasze w domu – o wadach i zaletach

Sam & Sara

Smart home – podstawowe pojęcia

Sam & Sara

4 komentarze

GreggPrify 16-10-2019 at 4:04 pm

Полезно

Odpowiedz
Sam & Sara 02-11-2019 at 6:48 pm

We are glad that this article is helpfull for You.

Odpowiedz
Royal CBD 19-05-2020 at 5:21 am

Right away I am going to do my breakfast, after
having my breakfast coming over again to read
additional news.

P.S. If you have a minute, would love your feedback on my
new website
re-design. You can find it by searching for «royal cbd» — no sweat if you can’t.

Keep up the good work!

Odpowiedz
Sam & Sara 23-05-2020 at 3:58 pm

We will, thanks.

Odpowiedz

Dodaj komentarz