DIY - zrób to sam

Twoje łóżko z palet w 7 krokach – mini poradnik DIY

Twoje łóżko z palet w 7 krokach - mini poradnik DIY
Zdrowy sen to gwarancja dobrego samopoczucia i nastroju. Aby dobrze się wyspać, trzeba kupić wygodne łóżko, które możesz zrobić samodzielnie. Zobacz jak krok po kroku wykonać podstawę pod materac z palet. Mebel wykonany własnoręcznie sprawi Ci satysfakcję, będzie stylowy, a także tani w porównaniu do zakupu łóżka w sklepie meblarskim.

Jak zrobić łóżko z palet w 7 krokach – nasz mini poradnik rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące montażu, ceny czy dekoracji łóżka. Zaczynamy!

1. Dobierz najlepsze materiały

Jedynym gotowym elementem konstrukcji jest materac. Idź więc na zakupy lub wykorzystaj model, który już posiadasz. W tej kwestii nie ma ograniczeń.

Jeśli chodzi o podstawę łóżka, wykorzystaj drewniane europalety o rozmiarach 120 × 80 × 14,4 cm. Nośność mebla osiąga wartość nawet 800 kg, co z pewnością jest wystarczające dla całej rodziny. Gdyby okazało się, że ważąca ponad 25 kg europaleta jest za ciężka, możesz wykorzystać jej lżejszy odpowiednik — drewnianą paletę budowlaną o zbliżonych wymiarach 120 × 80 × 17 cm. Co ważne do budowy łóżka wykorzystaj palety jednego rodzaju i rozmiaru. Oszczędzi Ci to problemów z dopasowaniem do siebie płyt.

Najlepszym materiałem jest drewno suche, nie spróchniałe i iglaste. Dotyczy to nie tylko poziomej powierzchni, lecz także klocków wspierających.

2. Kup palety

Twoje łóżko z palet w 7 krokach - mini poradnik DIY

Ilość palet zależy od projektu oraz wielkości materaca. Łóżko może mieć różną wysokość. Zastosuj szerszy podest niż materac. Jeśli mierzy on 140 cm szerokości, należy użyć od 4 do 8 palet, jeśli zaś 160 cm szerokości, należy użyć od 6 do 12 palet. Na zagłówek najlepiej wykorzystać dwie dodatkowe palety.

Cena zakupu jednej europalety mieści się w granicach od 20 do 50 zł w zależności od jakości i gatunku.

3. Przygotuj narzędzia

Ręczne szlifowanie palet to prawdziwa próba charakteru. Zalecamy użycie szlifierki, która ułatwi pracę. Pamiętaj, że paleta ma wiele trudno dostępnych zakamarków.

Z dostępnych elektronarzędzi wybierz szlifierkę oscylacyjną, mimośrodową lub pasmową. Do modelu dobierz odpowiedni papier ścierny o różnej grubości.

Jeśli zamierzasz udekorować swoje łóżko, możesz zakupić farbę dekoracyjną, bejcę lub olej do drewna oraz pędzle i wałki

Decydując się na własnoręczne wykonanie łóżka, zaopatrz się w malarską folię ochronną. Zabezpieczy ona Twoją podłogę.

4. Wyczyść i wyszlifuj drewno

Jeśli zdecydowałeś się na zakup drewna nieszlifowanego, musisz koniecznie zadbać o jego gładkość. W pierwszej kolejności wyszoruj paletę szczotką z grubym włosiem, a następnie energicznymi ruchami usuń z niej brud. Po wykonaniu tych czynności możesz zacząć szlifowanie.

Na początek dobierz papier drobnoziarnisty – 60 lub 80. Nie zapomnij o bezpieczeństwie — załóż okulary lub maskę ochronną! Po pierwszym szlifowaniu drewno należy przetrzeć gąbką lub szmatką nasączoną wodą. Przy drugim szlifowaniu użyj papieru grubszego – 100 lub 120, a następnie zwiększaj grubość jego ziarenek do wartości od 200 do 220.

Na sam koniec, gdy uzyskasz wymarzony efekt, zdejmij pył odkurzaczem z końcówką o miękkim włosiu. Możesz też użyć lekko wilgotnej szmatki.

5. Połącz poszczególne elementy

Konieczne jest połączenie płyt, aby nie przesuwały się podczas codziennego użytkowania.

Fachowa nazwa materiału spajającego połacie to metalowe płaskowniki budowlane do drewna. Są to różnej wielkości blaszki z otworami do montażu wkrętów do drewna. Będą niewidoczne, jeśli zamontujesz je od środka palet, ponieważ nie spowodują uszkodzenia przy przesuwaniu mebla.

Twoje łóżko z palet w 7 krokach - mini poradnik DIY

By nie porysować podłogi, dodaj do nich filcowe zabezpieczenie.

Możesz użyć także długich wkrętów, łącząc z nimi boczki palet (grube wsporniki). To alternatywny sposób ich połączenia.

Zagłówek zamontujesz za pomocą blaszanych kątowników i wkrętów.

6. Zadbaj o wykończenie

Stabilne i skręcone łóżko należy zaimpregnować i ozdobić. Jeśli chcesz uzyskać efekt krycia, wybierz warstwę gruntującą do drewna. Po jej wyschnięciu nałóż farbę akrylową. Naturalność drewna podkreśl, wybierając bejcę oraz bezbarwny lakier do drewna (satynowy, błyszczący lub matowy). Do nałożenia bejcy przyda się wałek i pędzel do zamalowania zakamarków palety.

Wykorzystując grunt do drewna, zużyjemy mniej farby kryjącej oraz zapewnimy produktowi większą trwałość.

7. Dodaj coś ekstra

Ostatni krok to opcja dodatkowa, która uatrakcyjni mebel i doda mu funkcjonalności. Pomyśl o obiciu zagłówka tapicerką lub położeniu na niego materaca. Na zagłówku możesz przykręcić nocną lampkę. A może spodobają ci się lampy LED sterowane smartfonem (zajrzyj tutaj)? W przerwach między klockami palet możesz zamontować praktyczne szuflady. Mobilność łóżku nadadzą kółka montowane u jego spodu. Jeśli lubisz eksperymentować, zamontuj łóżko linami przy suficie. Twoje dzieci docenią ten pomysł.

I jak? Gotowy/a do działania? Mamy nadzieję, że po krótkiej lekturze naszego poradnika masz ochotę wcielić pomysł w życie i zaskoczyć bliskich swoim własnoręcznie wykonanym łóżkiem. Samo skonstruowanie takiego mebla może sprawić dużą frajdę. Sprawdź sam!

Powiązane artykuły

DIY – 5 sposobów na Twoje dekoracje

Sam & Sara

Garaż Smart – kilka kroków i Sezamie otwórz się!

Sam & Sara

Las w szkle – prawdziwa przyroda w zasięgu ręki

Sam & Sara

Dodaj komentarz