Ecobox

Eko dom, Ty i 5 sposobów na zmniejszenie chemii wokół

Eko dom, Ty i 5 sposobów na zmniejszenie chemii wokół
Przeciętny człowiek spędza aż 4/5 swojego czasu w zamkniętej przestrzeni. Nie dziwi więc fakt, że przez cały ten okres wdycha opary detergentów, których używa min. do sprzątania. Czy środki chemiczne to zmora naszych czasów, za którą płacimy pieniędzmi i zdrowiem? Zobacz jak dzięki paru trikom możesz zminimalizować ryzyko chorób, oczyścić powietrze i żyć w stylu eko.

Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest eko przestrzeń w Twoim domu? Najwyższy czas o nią zadbać. Faktem jest, że powietrze we wnętrzu naszych mieszkań jest 3 razy bardziej skażone niż to na zewnątrz. Te alarmujące dane powinny być zaczątkiem zmian postępowania nas wszystkich. Zacznijmy działać w trosce o to, by mieszkało się przyjemniej, a lepsza atmosfera przełożyła się na lepsze samopoczucie.

1. Ekologiczne środki czystości

Znali je doskonale Twoi dziadkowie, część z nich stosowali rodzice. Dlaczego więc nie stosować środków eko w dzisiejszych czasach, w zastępstwie za detergenty? Przygotuj własne środki czyszczące na bazie naturalnych składników. Użyj np. soku z cytryny czy sody. Nasącz szmatkę octem i przekonaj się o mocy tego magicznego środka. Dla efektów warto się przemęczyć i znieść ten nieprzyjemny zapach. To działa.

Więcej porad znajdziesz na blogu OhME: Przepisy na ekologiczne środki czystości.

 2. Ekologiczne naczynia

Wybór szklanych i ceramicznych naczyń do kuchni to najlepszy możliwy wybór domowej zastawy. Jeśli bardzo często używasz plastikowych opakowań, staraj się nie odgrzewać w nich dań. Samo użycie kuchenki mikrofalowej jest bardzo szkodliwe, nie wspominając o substancjach wydzielających się podczas podgrzewania z plastiku. Najbardziej szkodliwe są opakowania plastikowe nr. 3 (PCW), 6 (polistyren), 7 (poliwęglan). Warto przejrzeć ofertę producentów i zastanowić się nad kupnem naczyń z otrębów

3. Ekologiczna odzież

Mało kto zdaje sobie sprawę jak szkodliwe są syntetyczne tkaniny ubrań. To właśnie sztuczne materiały emanują chemią mającą szkodliwy wpływ na nasze ciało, a ponadto uniemożliwiają swobodne oddychanie skóry. Skutki korzystania z tego rodzaju odzieży są często widoczne dopiero po latach. By uchronić się od bomby z opóźnionym zapłonem najlepiej wybierz ciuchy wyprodukowane na bazie naturalnej bawełny. Jeśli zależy ci na nadrukach, niech będą one pochodzenia roślinnego.

4. Naturalne środki owadobójcze

Stosowanie sztucznych preparatów na owady zwiększa dwukrotnie ryzyko zachorowania na białaczkę u dzieci, jeśli środki te stosowane są przez kobiety w ciąży. Chemiczne środki są szkodliwe również dla starszych domowników. By im przeciwdziałać, wystarczy jedynie nabyć kilka naturalnych produktów.

Z odsieczą przychodzi lawenda. Jej zapachu nie lubią owady, dlatego zakup olejku lawendowego przegoni pchły, wszy oraz wiele innych. Warto zastosować naturalny lep na muchy. Aby go stworzyć wystarczy brązowy papier, woda, cukier, miód, sznurek, dziurkacz, tacka i garnek. Zobacz jakie to proste: Jak zrobić lep na muchy.

5. Wietrzenie domu

Dla wielu ta rada brzmi jak banał, jednak nie sposób o niej nie wspomnieć w kontekście dbania o czystość powietrza własnego lokum. Otwieraj okna dwa razy dziennie na 10 minut. Pamiętaj o tym o każdej porze roku, również w zimie. Niezwykle ważne jest również hodowanie roślin, a szczególnie roślin oczyszczających powietrze. 

Eko dom, Ty i 5 sposobów na zmniejszenie chemii wokół

Aby z dokładnością zbadać czystość atmosfery, użyj inteligentnego czujnika zanieczyszczeń powietrza (polecamy AirSensor firmy Blebox). Dzięki niemu wykryjesz alergeny, roztocza, pestycydy, bakterie, spaliny, pył węglowy czy sadzę. To szczególnie ważne, jeśli w domu przebywają dzieci.

Żyj w harmonii w swoim domowym zaciszu. Czyste powietrze to również spokój ducha i atmosfera sprzyjająca dobrym relacjom. W końcu wszystko co toksyczne jest dla nas szkodliwe.

Zaglądnij w wolnej chwili do Mody na Bio.

Powiązane artykuły

Biblia domowej ekologii i jej 5 przykazań

Sam & Sara

4 ekologiczne aplikacje, które warto mieć

Sam & Sara

Jakość powietrza. Sprawdź czy pora na zdrowy spacer

Sam & Sara

Dodaj komentarz