Wnętrza

Loft w przestrzeni. 5 sposobów na loftowe wnętrze

Loft w przestrzeni. 5 sposobów na loftowe wnętrze
Industrialny klimat to ciągle rozwijający się trend aranżacji strefy mieszkalnej. Zobacz jak surowy styl może współgrać z ogniskiem domowym, tworząc przyjazną domownikom kompozycję. Odkryj triki, dzięki którym design mieszkania i jego użyteczność stworzą harmonijną jedność. 

Loft w mieszkaniu – twoja osobista industrialna przestrzeń. Mieszkania nawiązujące do obiektów przemysłowych mają swój urok. To, co je cechuje, to oszczędność ozdób wewnątrz, otwarta przestrzeń, wykończenie surowymi materiałami oraz chłodna kolorystyka najczęściej ograniczająca się do szarości, czerni i bieli. 

Aby zaaranżowować wnętrze w stylu industrialnym, należy mieć ku temu warunki, lub poddać swoje gniazdko – Twój przyszły loft, wielu modyfikacjom. Ciężko jednak zainstalować wielkie okna sięgające niemal od podłogi do sufitu, a to właśnie one nadają całości unikalnego charakteru. Jeśli twoje wnętrze nie jest przystosowane do tego stylu, możesz wybrać choć część sugerowanych przez nas rozwiązań.

1 . Wykorzystaj miejsce, które posiadasz

Przede wszystkim zadbaj, by przestrzeń którą masz była jak najbardziej otwarta. Zobacz jak wysokie jest twoje mieszkanie, być może wartość sugerowana przez dewelopera ulegnie zmianie jak okaże się, że można ściągnąć podwieszany sufit? A może pod sufitem zmieścisz antresolę i dobudujesz do niej schody? Zamiast sypialni odgradzanej ścianami stwórz półwysep ze szklaną ścianą zasłanianą zasłoną. Pamiętaj, że nie metraż stanowi ograniczenie, a wyobraźnia. Istnieją bowiem na rynku projekty, w których w znakomity sposób zagospodarowano nawet 40 m2. Jeśli nie korzystasz z usług profesjonalnych firm, warto przejrzeć ich realizacje.

2. Udekoruj ściany według własnej wizji

Choć miejsce na inwencję twórczą to ograniczone pole, można tu dowolnie komponować fabrycznie elementy z nowoczesnymi rozwiązaniami. By stworzyć poczucie przestrzeni zamontuj na ścianach proste lustra, jeśli posiadasz klasyczną, czerwoną cegłę warto ją wyeksponować. Z kolorem ceglanym idealnie współgra czerń i biel na ścianach oraz struktura drewna. Instalację elektryczną poprowadź bezpośrednio na murach – przypięte masywnymi uchwytami kable podkreślają wrażenie surowości. Warto dodać także fototapetę z motywem industrialnym – np. przedstawiającą mapę miasta. Stanowi ona bezpieczną alternatywę dla zastosowanie betonu dekoracyjnego. 

Loft w przestrzeni. 5 sposobów na loftowe wnętrze
Chcesz wzbogacić swój loft oświetleniem, zgodnym z twoją przestrzenią? Zerknij tutaj i niech zadzieje się smart loft!

3. Dodaj odpowiednie światło

Producenci oświetlenia oferują ogrom lamp w stylu fabrycznym. Zarówno jeśli chodzi o oświetelnie na sufit, jak i o lampy stojące. Zakup prostych, emaliowanych kloszy zawieszonych na kablach to z pewnością dobry kierunek twoich działań. Liczy się tu prosta forma nawiązująca stylistyką do przemysłowych lamp oświetlających taśmy produkcyjne. Pod sufitem warto zawiesić pojedyncze żarówki edisona w oplotach bawełnianych. Ich kompozycja zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Jeśli chodzi o stojące oświetlenie – unikaj jaskrawych barw. Trzymaj się klasycznych materiałów, stosując w większości metal lub drewno. Oprawę świetlną zrobisz także samodzielnie:

4. Wybierz odpowiednie meble

Również w tym wypadku należy konsekwentnie trzymać się utartego kanonu kolorystycznego. Stosując stonowane barwy wybierz miękkie pufy, sofy i poduszki. Kształt mebli przełamuje konwencję surowego wnętrza i ociepla całą aranżację. Możesz użyć także kolorowych grafik do podkreślenia oryginalności projektu, pamiętając, by były one tylko dodatkiem do całej stylistyki. Pluszowe płyty z powodzeniem zamontujesz na ścianach nad oknem oraz na parapet, gdzie pełnić będą one rolę miękkiego siedziska. 

Jeśli chodzi o regały, biurko i krzesła – warto dobierać proste formy oparte na drewnie i metalu. Mile widziane są tu efektowne przetarcia, czy też połacie płyt złączone nitami. Szczególnie cennym surowcem jest tu drewno stylizowane na styl retro oraz przedmioty na pozór zużyte – np. z elementami rdzy.

5. Uzupełnij całość o dodatki

To właśnie one są czynnikiem decydującym o sukcesie. Czas by nadać pomieszczeniu ducha przez montaż wiszącego świecznika, ułożeniu książek na drewnianym regale, czy położenie zegara przypominającego stare zegary w piecach kotłowniczych. Ilość dodatków nie powinna być duża, by efektu minimalizmu nie popsuć, natomiast ilość wariantów i ich połączenia jest tutaj nieograniczona. Wazony dekoracyjne, osłony kwiatów, wieszaki czy doniczki to tylko niektóre z elementów wystroju w stylu industrialnym. Mogą być one szklane, metalowe, miedziane lub drewniane. Detale w jaskrawym kolorze to znakomity sposób na nadanie kompozycji kontrastu.

Masz już pomysł na swoje loft’owe mieszkanie? A może twój projekt został już zrealizowany?

Koniecznie daj znać w komentarzu.  

Powiązane artykuły

Jak urządzić taras, praktyczne porady na już

Sam & Sara

Praca w domu. Jak przygotować do niej wnętrze?

Sam & Sara

Wnętrza i 5 podstawowych błędów w ich urządzaniu

Sam & Sara

Dodaj komentarz