Smart home Smart news

Micro WiFi. Czym jest technologia przyszłości Smart home?

Micro WiFi. Czym jest technologia przyszłości Smart home?
Micro WiFi? Wszyscy znamy Wifi jako bezprzewodową sieć łączącą komputer i urządzenia mobilne z internetem. WiFi w wersji micro to natomiast modyfikacja klasycznej sieci, która przeznaczona jest do sterowania niewielkimi urządzeniami smart. Tylko co niesie za sobą ta modyfikacja i jakich zmian możemy się spodziewać dzięki micro WiFi? Otóż…

Technologia micro WiFi jest rozwiązaniem dedykowanym transmisji danych w środowisku zakłóconym (ang. harsh environment), którą opracował zespół R&D Blebox.eu. Powstała w oparciu o połączenie elementów trzech znanych standardów komunikacji: Bluetooth low energy, WiFi oraz Zigbee, które razem tworzą technologię prostą w użyciu – m.in. poprzez zastosowanie trybu rozgłoszeniowego i możliwości zestawiania połączeń ad-hoc (jak w Bluetooth 4.0).

Co potrafi micro WiFi?

Implementacja połączeń ultra low power (działanie > 1 roku lub > 2 lat na baterii) pozwala na komunikację z urządzeniami bateryjnymi (uRemote/inBox/uSensor, etc.) bez dodatkowych połączeń czy anten. System posiada też mechanizm dynamicznego wyszukiwania kanałów.

Dzięki uWiFi możemy także zrezygnować z jednostek sterowania, czy hub. Daje możliwość sprawnego kontrolowania inteligentnych urządzeń za pomocą smartfona, co samo w sobie jest wygodne.

Ponadto zasięg uWiFi w warunkach idealnych jest równy 150m, czyli o 50 m więcej od zasięgu klasycznego WiFi. W przestrzeni miejskiej wynik ten jest większy dwukrotnie (uWiFi osiąga 40 –  50m zasięgu, a WiFi 20 – 25m). Zachowuje przy tym wysoką odporność na zakłócenia.

Micro WiFi. Czym jest technologia przyszłości Smart home?

Funkcjonalność systemu

Technologia micro WiFi pozwala na nawiązywanie połączeń zarówno z każdym z urządzeń bezpośrednio jak i z wykorzystaniem istniejącej sieci WiFi (np. domowej, firmowej). Dodatkowo chmura danych dostarczana przez Smartbox pozwala kontrolować urządzenia z dowolnego miejsca na Świecie. Wszystko to jest możliwe za pośrednictwem sieci Internet. Wymagana jest jedynie sieć WiFi z dostępem do Internetu, do której dołączone zostaną inteligentne moduły. Dodatkowa konfiguracja, stały adres IP czy tunelowanie nie są tu wymagane.

Bezpieczeństwo

System jest oparty na niezależnych węzłach, łączących się osobno lub razem. Awaria jednego węzła nie wpływa na pracę innych, a brak jednostki centralnej eliminuje ryzyko paraliżu sieci. Oznacza to tyle, że nie staniesz się więźniem inteligentnego domu kiedy braknie prądu lub rozładujesz swój smartfon.

Bez wątpienie micro WiFi to technologia jutra, która czeka na rozkwit w skali masowej. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach kliknij tutaj lub napisz na nasz adres email – [email protected].

Powiązane artykuły

Poddasze w domu – o wadach i zaletach

Sam & Sara

Domy energooszczędne – co powinieneś wiedzieć?

Sam & Sara

Otwieranie drzwi w wersji Smart. A gdyby tak…

Sam & Sara

Dodaj komentarz