Smart home Smart news

Sztuczna inteligencja i tajemnicza przyszłość Smart home

Sztuczna inteligencja i tajemnicza przyszłość smart home
Wyobraź sobie lodówkę, która zapamiętuje głosy i sama uzupełnia produkty. Pomyśl o domu, w którym sprzęt zna twoje przyzwyczajenia i dostosowuje do nich działania. Obsługiwanie urządzeń smartfonem to już norma, podobnie jak systemy automatyzacji czy tworzenie harmonogramów. Czas pójść o krok dalej…

Sztuczna inteligencja jak i wizje rodem z kreskówki “Jetsonowie”, mogą się ziścić lada chwila. Co prawda auta nie wzniosą się prędko w powietrze, ale dom sterowany komendami głosowymi stanie się niedługo naszym standardem, bo sama kontrola głosowa funkcjonuje już w większości produktów. Czekamy jedynie na rozwój przetwarzania informacji przez maszyny.

Zmiany na naszych oczach

Rewolucja w segmencie Smart TV napawa nas entuzjazmem. Telewizory przyszłości będą odtwarzać muzykę i programy spersonalizowane pod kątem preferencji użytkowników. Widz za kilka lat nie będzie musiał nawet wiedzieć czego chce słuchać lub oglądać. Nowoczesne lodówki już dziś potrafią rozpoznawać głos domowników i przydzielać im indywidualny plan dnia zamieszczony na dużym ekranie drzwi lodówki.

Z próbą stworzenia domu ze sztuczną inteligencją wychodzą potentaci elektronicznego rynku. Według Samsunga takie technologie to bardzo bliska przyszłość, a sama firma stawia mocno na rozwój w tej dziedzinie oraz na budowę zintegrowanego środowiska jako projektu całościowego. To właśnie współpraca urządzeń będzie przełomowa w inteligentnym zarządzaniu domowym gospodarstwem.

Sztuczna inteligencja i tajemnicza przyszłość smart home
Zamknij oczy i wyobraź sobie, jak Twoje rolety otwierają się o wschodzie słońca zupełnie automatycznie, współgrając z Twoim codziennym cyklem dnia. A teraz otwórz je i wskocz do nas sprawdzić, że to możliwe.

Ale czym jest sztuczna inteligencja?

Według twórców pojęcia – Johna McCarthy’iego, Andreasa Caplana i Michaela Haenleina sztuczna inteligencja (AI) to „zdolność systemu do prawidłowego interpretowania danych pochodzących z zewnątrz, nauki na ich podstawie oraz wykorzystywania tej wiedzy, aby wykonywać określone zadania i osiągać cele poprzez elastyczne dostosowanie”. Sztuczna inteligencja potrafi rozumować logicznie, rozpoznawać mowę i optymalnie zarządzać posiadaną wiedzą. Według prognoz system obejmie większość dziedzin naszego życia w przeciągu kilku kolejnych lat.

Dlatego w tej dziedzinie wciąż wprowadzane są liczne zmiany i udoskonalenia. Czasami są to zmiany na gorsze. Tempo przemian pozwala jednak wierzyć, że zarządzanie domem niczym bajkowy George Jetson, nadejdzie szybciej niż się tego spodziewamy. Nie zapominajmy, że jeszcze kilka lat temu nikomu nie mieściło się w głowie kontrola urządzeń z poziomu smartfona lub tabletu. Przyszłość dzieje się teraz, a rynek smart technologii będzie dla nas coraz bardziej przystępny, także finansowo. 

Powiązane artykuły

Garaż Smart – kilka kroków i Sezamie otwórz się!

Sam & Sara

Internet Rzeczy, szanse i zagrożenia

Sam & Sara

Domy energooszczędne – co powinieneś wiedzieć?

Sam & Sara

Dodaj komentarz